– választási bizottság tagjainak megbízásáról –
Az Európai Parlament tagjainak, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, továbbá a nemzetiségi önkormányzati képviselők közös eljárásban tartott választásán (a továbbiakban: választás) a következő választási bizottságok működnek:
· minden szavazókörben szavazatszámláló bizottság (a továbbiakban: SZSZB);
· települési szinten helyi választási bizottság (a továbbiakban: HVB);
· a vármegyékben területi választási bizottság (a továbbiakban: TVB), a fővárosban a Fővárosi Választási Bizottság (a továbbiakban: FVB);
· országos hatáskörrel és illetékességgel a Nemzeti Választási Bizottság (a továbbiakban: NVB).
Boldog Községben a polgármester jelöltek és egyéni listás képviselőjelöltek (a továbbiakban: jelöltek) a három SZSZB és a HVB tagjai közé delegálhatják megbízottjukat.
A megbízott tagok bejelentésének határideje: 2024. május 31. 16 óra
A nemzetiségi önkormányzati választáson nincs lehetőség választási bizottságba tag megbízására, kizárólag megfigyelő delegálására van lehetőség, melynek részleteiről a nemzetiségi önkormányzati képviselőjelöltek az erre vonatkozó dokumentumból tájékozódhatnak.
A megbízás (delegálás) feltételei
A választási bizottság megbízott tagja az lehet, aki a helyi önkormányzati, illetve az EP-választáson jelöltként indulhat.
Összeférhetetlenség
A választási bizottságnak nem lehet megbízott tagja:
· a köztársasági elnök
· a háznagy,
· képviselő,
· alpolgármester,
· jegyző,
· másik választási bizottság tagja, választási iroda tagja,
· a Magyar Honvédséggel szolgálati jogviszonyban álló hivatásos és szerződéses katona, honvéd tisztjelölt, honvéd altiszt-jelölt, és a tényleges szolgálatot ellátó önkéntes tartalékos katona, valamint
· jelölt.
A választási bizottság megbízott tagja legkésőbb az eskütételét megelőzően írásban nyilatkozik arról, hogy vele szemben nem áll fenn összeférhetetlenség. A választási bizottság tagja, póttagja a vele szemben felmerült összeférhetetlenség tényét köteles haladéktalanul közölni a választási bizottság mellett működő választási iroda vezetőjével, továbbá bejelenteni a választási bizottság soron következő ülésén.
A jelöltek a megbízásának formai kötöttsége nincs, amennyiben a szükséges információkat (a Ve. 30. § (3) bekezdése szerinti adatot) és aláírásokat a megbízás tartalmazza, azt a Helyi Választási Iroda el fogja fogadni.
A bejelentésnek tartalmaznia kell
· a megbízó nevét (jelölő szervezet esetén, annak képviselője nevét is),
· a megbízott tag nevét és személyi azonosítóját, valamint
· a választási bizottság megjelölését (ahová a megbízás szól).
A megbízás megkönnyítéséhez a Nemzeti Választási Iroda által készített nyomtatványt letölthetik INNEN, vagy papír alapon átvehetik a Polgármesteri Hivatal titkárságán munkaidőben. A hiánytalanul kitöltött és aláírt megbízások leadására szintén a Hivatal titkárságán van lehetőség a megjelölt határidőig. A megbízott tag bejelentésére szolgáló dokumentumot és a megbízott tag összeférhetetlenségi nyilatkozatát papír alapon eredetben vagy elektronikus aláírással hitelesítve e-mailben vagy e-papíron kell eljuttatni. A határidőn túl érkezett megbízásokat nem tudjuk fogadni!
Kérjük, hogy munkánk segítése érdekében legyenek szívesek megadni a gyors elérhetőség érdekében a megbízott mobiltelefonszámát, és az e-mail címet, mivel a választási bizottsági tagoknak a megbízást követően esküt kell tenniük (eskütétel nélkül nem járhat el), és oktatáson kell részt venniük.
Eskü- vagy fogadalomtétel
A megbízott tagnak a bejelentését követő 5 napon belül, az SZSZB tagja esetében legkésőbb a szavazást megelőző 2. napon esküt vagy fogadalmat kell tennie. Az SZSZB/HVB tagja a polgármester előtt az egyes közjogi tisztségviselők esküjéről és fogadalmáról szóló törvény szerinti szöveggel tesz esküt vagy fogadalmat. Az eskü vagy fogadalom tételére kizárólag személyesen van lehetőség. (lásd: Kvk.III.37.799/2020/3. számú végzés)
Az eskü- vagy fogadalomtétel legfontosabb jogi hatása, hogy a választási bizottság tagja csak ezt követően gyakorolhatja jogait.
A választási bizottság megbízott tagjának megbízatása a választás végleges eredményének jogerőssé válásával szűnik meg.
A választási bizottság tagjának megbízatása a fent említetteken túl megszűnik:
· ha a megbízatás törvényes feltételei megszűntek,
· ha a választási bizottság megállapította tagjának összeférhetetlenségét,
· lemondással,
· ha a megbízott tag megbízatását a megbízó visszavonta,
· ha a megbízott tagot megbízó jelölő szervezet által állított lista kiesik,
· a tag halálával.